Spawanie

Spawanie TIG, MIG/MAG

Specjalizujemy się w spawaniu szerokiej gamy materiałów (stal nierdzewna, stal czarna, aluminium), wykorzystując metody TIG, MAG i MIG.

Stosujemy najlepszy sprzęt spawalniczy i najbardziej zaawansowane techniki spawania.

Spawalnictwo to dziedzina wymagająca nie tylko wiedzy, ale także doświadczenia, wyczucia oraz doskonałych umiejętności. Wszystko to gwarantują nasi wykwalifikowani spawacze, którzy optymalnie wykorzystują zaplecze sprzętowe.

Efektem ich pracy są doskonałe połączenia, niezawodnie mocne, wolne od wad, zarówno jeśli chodzi o wytrzymałość, jak i estetykę. Klienci mogą być pewni, że zlecenie zostanie wykonane przez nas w zgodzie z najbardziej wyśrubowanymi standardami branżowymi.

Nasze usługi spawalnicze kierujemy zarówno do firm (np. produkcja przemysłowych konstrukcji stalowych), jak i do klientów indywidualnych (estetyczne elementy wykończeniowe dla domu).

Zachęcamy do współpracy z Olgamet. O jakości naszych usług świadczą niezliczone wykonane z powodzeniem zlecenia oraz rzesze klientów zawsze zadowolonych z jakości naszej pracy, niezależnie od stosowanej techniki. Poniżej kilka słów o poszczególnych metodach spawania, w których się specjalizujemy.

 

spawanie stali

Spawanie TIG

Spawanie TIG (Tungsten Inert Gas) to uniwersalna metoda spawalnicza. Dzięki wykorzystaniu osłony gazu obojętnego (najczęściej argonu lub helu) charakteryzuje się ona niskim poborem ciepła. Nadaje się przez to doskonale do spawania cienkich materiałów, w tym przede wszystkim aluminium, ale także miedzi, tytanu, niklu oraz stali nierdzewnych.

W tej metodzie wykorzystujemy elektrodę wolframową, do której doprowadzamy prąd. Wolfram jest odporny na działanie wysokiej temperatury, więc proces spawania nie prowadzi do jego spalenia.

Łuk spawalniczy (elektryczny) topi powierzchnię obrabianego materiału bez konieczności stosowania materiału dodatkowego. W przypadku jego wykorzystania wprowadza się go manualnie, a nie za pomocą uchwytu. Wymaga to użycia uchwytu spawalniczego o innej konstrukcji niż przypadku metod MIG/MAG. Podczas spawania gaz osłonowy chroni spoinę i elektrodę przed utlenieniem. W trakcie pracy nie powstaje żużel, który mógłby zanieczyścić spoinę.

Spawając TIGiem można korzystać z prądu zmiennego. Niewątpliwą zaletą tej metody jest możliwość spawania w każdej pozycji. Łuk spawalniczy jest stabilny, a jakość połączeń – znakomita. Spoina jest czysta i trwała.  

Metodę TIG wykorzystujemy w różnych branżach przemysłu (spożywczym, motoryzacyjnym, chemicznym), jej zastosowania obejmują między innymi spawanie rurociągów i cienkich blach.

Nie jest to jednak metoda pozbawiona wad. Zaliczymy do nich na niską prędkość spawania, a przez to jej małą wydajności. TIG wymaga też dużych umiejętności do spawacza, ale w OLGAMET nie uznajemy tego za wadę, bo nasi fachowcy to znakomici profesjonaliści, którzy spawanie TIG opanowali do perfekcji i nie stanowi ono dla nich wyzwania.

Skontaktuj się z nami

Spawanie MIG

Inną metodą spawania w osłonie gazu obojętnego (helu, argonu) jest MIG (Metal Inert Gaz). W tym przypadku łuk elektryczny wytwarza się pomiędzy elektrodą a spawanym materiałem, tylko że w odróżnieniu od TIG elektroda, czyli podawany na bieżąco drut spawalniczy, jest topliwa.

Sprawdź także naszą ofertę kompleksowego wykonawstwa produktów ze stali.

 

spawanie mig

Spawanie MAG

Metoda MAG (Metal Active Gas) od MIG różni się tym, że gaz nie jest w jej przypadku obojętny, lecz chemiczne aktywny (np. dwutlenek węgla). Gaz osłonowy najczęściej zawiera taki właśnie gaz, dlatego też MAG jest częściej wykorzystywana niż MIG, natomiast ogólnie rzecz biorąc metoda MIG/MAG to najpowszechniej stosowana technika, która obejmuje ok. 65% wszystkich prac spawalniczych.

Wynika to niezaprzeczalnych walorów MIG/MAG. Jest to technika zarówno tania, jak i wydajna. Wytworzone spoiny cechują się wysoką jakością, niezależnie od spawanego materiału. Możemy więc mówić także o uniwersalności MIG/MAG.

Podobnie jak w przypadku TIG spawanie MIG/MAG wymaga dużych umiejętności od spawacza, jego nieudolność może bowiem skutkować powstawaniem przyklejeń i porowatości, do których spawanie MIG/MAG może niestety prowadzić. Problemu tego można jednak uniknąć, gdy spawanie wykonują fachowcy - tacy jak ci, którzy czekają na Państwa w Olgamet.

W spawaniu MIG/MAG korzysta się z tzw. migomatów (inaczej półautomatów), a więc spawarek przystosowanych do obu opisywanych metod. Stosuje się je niemal we wszystkich gałęziach przemysłu (ciężki, maszynowy, stoczniowy, stalowy, samochodowy itd.), a także podczas remontów i prac konserwacyjnych oraz w pracach domowych i w celach hobbistycznych.

Ze względu na różnice w stosowanym gazie osłonowym MIG i MAG różnią się, jeśli chodzi o obszar ich użytkowania. Za pomocą metody MAG spawamy stale konstrukcyjne, natomiast metoda MIG sprawdza się w spawaniu aluminium, magnezów i metali nieżelaznych.

Sprawdź także naszą ofertę w zakresie spawania laserowego.

Współpraca

Nasza firma zlokalizowana jest w Chorzowie, woj. śląskie. Szybki dojazd do naszej siedziby jest możliwy z takich miast jak: Katowice, Bytom, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Czeladź. Obsługujemy klientów z całej Polski.

Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami.